Съгласно разпоредбите на чл.144 ал.ІІ от Закона за движение по пътищата регистрираните в България превозни средства се прехвърлят /продават, даряват, делят/ с писмен договор с нотариална заверка на подписите на страните.
ПОКУПКА НА АВТОМОБИЛ или друго МПС:
Пред нотариус лично се явяват продавач, ако е женен със съпругата си, която също е собственик на автомобила, както и купувача. Представят се следните документи в оригинал:
ВАЖНО: Ако МПС е придобито по време на брака, то е съпружеска имуществена общност и е собственост на двамата съпрузи, независимо, че в талона пише името само на единия от тях. Това означава, че и двамата съпрузи трябва да се явят пред нотариус или съответното и двамата съпрузи да са дали пълномощия.
Ако продавачът в момента е разведен, но към датата на придобиване на МПС е бил женен, то МПС е собственост и на него и на бившата съпруга/съпруг. Ако при развода МПС е поставено в дял или изключителна собственост на единия от двамата съпрузи, то това трябва изрично да е отбелязано в бракоразводното решение, в противен случай МПС отново е собственост и на двамата бивши съпрузи.
ТАКСИ ПРИ ПРОДАЖБА НА МПС:
Заплащат се два вида такси:
СЪВЕТ ЗА КУПУВАЧА:
В 14 дневен срок от датата, на която е извършена продажбата пред нотариус, купувачът е длъжен да регистрира промяната на собствеността пред органите на КАТ, като се яви с автомобила и с оригиналния договор за покупка и копия от него. Ако автомобилът е бил вече регистриран в Балчик, не е необходимо да го представяте за преглед, но сте длъжен да регистрирате продажбата и придобиването.
В 2-месечен срок от покупката купувачът трябва да регистрира МПС и в данъчната си служба по местоживеене.
СЪВЕТ ЗА ПРОДАВАЧА:
Когато продадете автомобил, поискайте от купувача копие на договора за продажба и уведомете вашата данъчна служба, че автомобилът е продаден и следва да се отпише от вашата данъчна партида. В противен случай рискувате още дълги години да дължите пътен данък за вече продаден автомобил.